Huvitavat      Sündmused      Kontakt      

Aasta puuks valiti kukerpuu ja kikkapuu

Kollaste õietega ning dekoratiivsete punaste marjadega kukerpuupõõsaid kasvatatakse tavaliselt ilutaimedena. Taime viljad on söödavad, kuid hapu maitsega. Marjade essentsist valmistatakse maiustusi, kõige tuntumad on vast "Barbarissi" nimelised kompvekid. . Erinevalt jõhvikatest on kukerpuu marjade mahlas rohkesti pektiini. Nii sobivad nad tarretise valmistamiseks. Veel võib kukerpuu marjadest valmistada moose, kompotte ja mahla, isegi likööri ja veini. Peale marjade on toidupooliseks noored (enne õitsemist kogutud) kukerpuu lehed, mida kasutatakse kevadiste salatite ja suppide valmistamisel. Rahvameditsiinis kasutatakse kukerpuu vilju uriini- ja sapieritust soodustava vahendina. Samas toimivad marjad ja nende mahl nõrga lahtistina. Kukerpuuveinigi soovitatakse juua kõhukinnisuse, maksa-, sapi- ja seedekulgla haiguste korral. Kukerpuu marjad ja mahl on kasulikud ka südame- ja vereringehaigetele. Kukerpuu viljade, lehtede ning juurte tõmmised ja leotised kutsuvad esile emaka kokkutõmbeid. Järelikult peavad rasedad hoiduma kukerpuuga ravimisest. Samuti ei sobi kukerpuuga ravimine inimestele, kelle veri hüübib väga kiiresti. Veel ravitoimeid vt. http://www. terviseleht. ee/200035/35_kukerpuu. php3 Harilik kukerpuu Berberis vulgaris Kikkapuu vili on mürgine. See sisaldab alkaloide, teobromiini ja kofeiini, s amuti väga kibedaid terpeene. Mürgistusjuhtumid on sagedasemad väikestel lastel, keda köidavad eredalt värvunud viljad. Nende sööm
zero base cad Kaasaegse veebilehe loomine ja mõjusate kodulehtede tegemine aitab veebilehtede disaini valmistamise nähtavamaks teha, vaata aara.ee poolt kodulehekülgede valmistamise kohta aitab näidata kuidas veebilehe tegemine muudab ettevõtte netilehe moodsalt populaarseks lisaks ka kodulehe optimeerimine loob head eeldused koduka Google otsingu kaudu, lisaks aitab kodulehtede tegemise ja optimeerimisele tähelepanu pööramine netilehekülgi ka paremini ülesse leida, loe uue veebilehekülje tegemisest aara.ee disainibüroos lähemalt käib ja mida täpselt kodulehe tegemine endas kätkeb.

Aasta puuks valiti kukerpuu ja kikkapuu

Eesti Looduse toimetus on aasta puid valinud 1996. aastast. Viimastel aastatel on jõudnud järg põõsasjate puude juurde. Seekordne paar, s.o kukerpuu ja kikkapuu, sarnanevad vaid nime poolest, botaaniliselt kuuluvad nad eri sugukondadesse.
Kikkapuu võiks olla tuttav eelkõige lõunaeestlastele, sest tema looduslikud leiukohad jäävad Koiva jõe ümbrusse ja Saaremaal Sõrve poolsaarele. Kikkapuud kasvatatakse ilupõõsana ning ta metsistub kergesti.
Kukerpuu on tuttavam aga pae-Eestile: ta tunneb end hästi Lääne- ja Põhja-Eestis.
Nii on igaühele oma aasta puu, olenemata elukohast Eestis. http://www.loodusajakiri.ee/

Kollaste õietega ning dekoratiivsete punaste marjadega kukerpuupõõsaid kasvatatakse tavaliselt ilutaimedena. Taime viljad on söödavad, kuid hapu maitsega. Marjade essentsist valmistatakse maiustusi, kõige tuntumad  on vast "Barbarissi" nimelised kompvekid.. 

   Erinevalt jõhvikatest on kukerpuu marjade mahlas rohkesti pektiini. Nii sobivad nad tarretise valmistamiseks. Veel võib kukerpuu marjadest valmistada moose, kompotte ja mahla, isegi likööri ja veini. Peale marjade on toidupooliseks noored (enne õitsemist kogutud) kukerpuu lehed, mida kasutatakse kevadiste salatite ja suppide valmistamisel.

Rahvameditsiinis kasutatakse kukerpuu vilju uriini- ja sapieritust soodustava vahendina. Samas toimivad marjad ja nende mahl nõrga lahtistina. Kukerpuuveinigi soovitatakse juua kõhukinnisuse, maksa-, sapi- ja seedekulgla haiguste korral. Kukerpuu marjad ja mahl on kasulikud ka südame- ja vereringehaigetele. Kukerpuu viljade, lehtede ning juurte tõmmised ja leotised kutsuvad esile emaka kokkutõmbeid. Järelikult peavad rasedad hoiduma kukerpuuga ravimisest. Samuti ei sobi kukerpuuga ravimine inimestele, kelle veri hüübib väga kiiresti.

Veel ravitoimeid vt.

http://www.terviseleht.ee/200035/35_kukerpuu.php3

Harilik kukerpuu Berberis vulgaris

  • Kikkapuu vili on mürgine. See sisaldab alkaloide, teobromiini ja kofeiini,  samuti väga kibedaid terpeene. Mürgistusjuhtumid on sagedasemad väikestel lastel, keda köidavad eredalt värvunud viljad. Nende söömine võib kahjustada maksa ja neerusid  ning põhjustada isegi surma. Mürgised on ka lehed!
  • Püstise võraga kuni viie meetrine põõsasjas puu. Pargipõõsana talub linnade saastunud õhku on kiirekasvuline, varjutaluv, külmakindel ning kärpimine on kikkapuule meeltmööda. Putukkahjurid võivad mõnel aastal põõsa lehituks süüa..

Harilik kikkapuu  Euonymus europaeus  Foto Arne Ader

September 2024
ETKNRLP
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
Hiina vanasõna:
teed plaane aastaks – külva seemet
teed plaane kümneks aastaks – istuta puid
teed plaane sajaks aastaks – hari inimesi!

ÜHINGUST
Panustame oma tegevusega tervisliku aiakultuuri arendamisse!
EESMÄRGID
MTÜ eesmärk on tervist väärtustava elukeskkonna ja  elulaadi tutvustamine ning aiakultuuri arendamine.
SÜNDMUSED
Siit leiad info  nii tulevaste kui juba toimunud sündmuste kohta.
KONTAKT
MTÜ Tervendavad Aiad, 
Juku põik 6-8, Harku vald, 
Rannamõisa, Harjumaa 76906 Kontakttelefon (+372) 50 37 504

Kodulehtede valmistamine aara.ee

Kollaste õietega ning dekoratiivsete punaste marjadega kukerpuupõõsaid kasvatatakse tavaliselt ilutaimedena. Taime viljad on söödavad, kuid hapu maitsega. Marjade essentsist valmistatakse maiustusi, kõige tuntumad on vast "Barbarissi" nimelised kompvekid. . Erinevalt jõhvikatest on kukerpuu marjade mahlas rohkesti pektiini. Nii sobivad nad tarretise valmistamiseks. Veel võib kukerpuu marjadest valmistada moose, kompotte ja mahla, isegi likööri ja veini. Peale marjade on toidupooliseks noored (enne õitsemist kogutud) kukerpuu lehed, mida kasutatakse kevadiste salatite ja suppide valmistamisel. Rahvameditsiinis kasutatakse kukerpuu vilju uriini- ja sapieritust soodustava vahendina. Samas toimivad marjad ja nende mahl nõrga lahtistina. Kukerpuuveinigi soovitatakse juua kõhukinnisuse, maksa-, sapi- ja seedekulgla haiguste korral. Kukerpuu marjad ja mahl on kasulikud ka südame- ja vereringehaigetele. Kukerpuu viljade, lehtede ning juurte tõmmised ja leotised kutsuvad esile emaka kokkutõmbeid. Järelikult peavad rasedad hoiduma kukerpuuga ravimisest. Samuti ei sobi kukerpuuga ravimine inimestele, kelle veri hüübib väga kiiresti. Veel ravitoimeid vt. http://www. terviseleht. ee/200035/35_kukerpuu. php3 Harilik kukerpuu Berberis vulgaris Kikkapuu vili on mürgine. See sisaldab alkaloide, teobromiini ja kofeiini, s amuti väga kibedaid terpeene. Mürgistusjuhtumid on sagedasemad väikestel lastel, keda köidavad eredalt värvunud viljad. Nende söömine võib kahjustada maksa ja neerusid ning põhjustada isegi surma. Mürgised on ka lehed! Püstise võraga kuni viie meetrine põõsasjas puu. Pargipõõsana talub linnade saastunud õhku on kiirekasvuline, varjutaluv, külmakindel ning kärpimine on kikkapuule meeltmööda. Putukkahjurid võivad mõnel aastal põõsa lehituks süüa. . Harilik kikkapuu Euonymus europaeus Foto Arne Ader

Eesti Looduse toimetus on aasta puid valinud 1996. aastast. Viimastel aastatel on jõudnud järg põõsasjate puude juurde. Seekordne paar, s. o kukerpuu ja kikkapuu, sarnanevad vaid nime poolest, botaaniliselt kuuluvad nad eri sugukondadesse. Kikkapuu võiks olla tuttav eelkõige lõunaeestlastele, sest tema looduslikud leiukohad jäävad Koiva jõe ümbrusse ja Saaremaal Sõrve poolsaarele. Kikkapuud kasvatatakse ilupõõsana ning ta metsistub kergesti. Kukerpuu on tuttavam aga pae-Eestile: ta tunneb end hästi Lääne- ja Põhja-Eestis. Nii on igaühele oma aasta puu, olenemata elukohast Eestis. http://www. loodusajakiri. ee/ Aasta puuks valiti kukerpuu ja kikkapuu

www.tervendavadaiad.ee © 2014 MTÜ Tervendavad Aiad